...
İzosiyanat Prepolimer Üretim Tesisi


İZOSİYANAT NEDİR?

 

İzosiyanat Nedir?

İzosiyanat, tüm poliüretan malzemelerin üretiminde kullanılan bir hammaddedir. Bu hammaddede diğer poliüretan ürünlerde olduğu gibi petrol kaynaklıdır. Yoğun olarak kullanılan iki türü vardır, bunlar tdi (toluen di izosiyanat) ve mdi (difenil metan di izosiyanat) dır. Poliüretan sektöründe kullanılan izosiyanatlar aromatik izosiyanat ve alifatik izosiyanatlar olmak üzere iki çeşittir. İzolasyon sektöründe kullanılan izosiyanatlar genellikle aromatik izosiyanatlardır. Aromatik izosiyanatlar alifatik izosiyanatlara göre uv dayanımı düşük, daha çok dünyada sert ve esnek köpük üretiminde kullanılan bir hammaddedir.

toulen izosiyanat (tdi)

İki çeşit aromatik diizosiyanat bulunur, toulen diizosiyanat (tdi) ve metilendifenil diizosiyanat (mdi). Bu diizosiyanatlar poliüretan köpük yapımında, su izolasyonunda, yapıştırıcı vb. Poliüretan ürünlerinin imalatında hammadde olarak kullanılır. İnşaat ve sanayi ürünlerinde olmazsa olmaz hammadelerin artık başını çekmektedir.

İzolasyon için kullanılan diizosiyanat MDI (metilendifenil diizosiyanat) dır. Sert köpük imalatında kullanılır, insanların izolasyon ihtiyacı bu hammaddenin kullanılması sonucu ortaya çıkan izolasyon ürünleri ile karşılanmaktadır. Farklı karışımlarla birlikte bu hammaddeler ile boya, yapışkan, su izolasyon ürünleri vb. Çeşitlilik arz eden ürünlerin yapımı da mümkündür. Mdi diizosiyanatlar kendi içinde yoğunluk ve farklı karışımlar ile birlikte ürün çeşitliliği sağlarlar. Bunlar polimerik mdi, modifiye mdi, monomerik mdi gibi başlıklarda toplanabilir. Poliüretan köpükler, poliüretan binalar, yapıştırıcılar, farklı ısı yalıtım ürünleri, polyurea zemin kaplamaları, her türlü elastomer ürünler yalnızca bunlardan birkaçıdır.

 


İZOSİYANAT PREPOLİMER TESİSLERİ