...
Vernik Üretim Tesisleri

Vernik Nedir ?

Verdik ahşap zeminlerin nemlenmesini, aşınmasını ve çürümesini engelleyen koruyucu katman olarak kullanılan sıvı bir çözeltidir.

Vernik Nasıl Üretilir ?

Klasik vernik üretimi reçinenin ve yağın karıştırılması ile başlar. Ardından oluşturulan saf vernik sürülebilir olması için tiner ile çözülür. Tiner , reçine ve katı yağın birbiri içinde çözülmesi ile ahşap yüzeye fırça ile sürülebilecek kıvamda olan vernik üretilir.

Vernik Ne İşe Yarar ?

Koruyucu katman görevi verniğin en bilindik özelliğidir. Ahşap üstüne koruyucu olarak sürülür. Ayrıca ahşaba parlaklık kattığı için uzun ahşap eşyaların uzun süre yeniymiş gibi görünmesini sağlar. Verniğin diğer bir özelliği ise ahşap ile uyumlu yapısı gereği dolgu malzemesi olarak kullanılmasıdır. Çizilen yıpranan ahşap parçaları vernik ile tamir edilip doldurulur. Boya Mikserleri

Vernik Çeşitleri Nelerdir ?

Ahşap verniği, parke verniği, dolgu verniği, çatlatma verniği, yat verniği, daldırma verniği gibi farklı oranlarda reçine ve yağ içeren vernik çeşitleri mevcuttur.

Vernik Nasıl Kullanılır ?

Tiner ile seyreltilmiş olan saf vernik fırça ile sürülebilecek hale gelir. Fırça yardımı ile kullanılmak istenilen bölgeye sürülür. Kuruduktan sonra üzerine tekrar vernik sürülerek koruma gücü artırılabilir.