...
Gres Üretim Tesisi

GRES YAĞLARI

Makine parçalarında ve dişlilerde kullanılan bir yağ çeşididir. Bu yağ türünün kullanım süresi oldukça eskiye dayanır. Araç motorlarında, yük araçlarında, motosikletlerde ve traktörlerde yaygın olarak bu yağ kullanılır. Bunun dışında gres yağı genel olarak sanayi sektöründe bolca kullanılır. Makinelerin çalışma sistemini düzene sokan bu yağ, sürtünme sırasında koruyucu ve hasarı önleyici özellik gösterdiği için, makinelerin daha az tahrip olmasını sağlar.

GRES YAĞLARI NEDİR? NEREDE KULLANILIR ?

Gres yağı oldukça eski zamanlardan beri kullanılan bir yağ. Yağ katkıları arasındadır. Yağ katkıları içinde değerlendirilen gres, ısıyla beraber doyma noktasına ulaşır ve eriyerek sıvı bir hale gelir. Gres yağı mekanik aksamda kullanılır. Gres yağı, çoğunluklar mineral yağ ve sabun emülsiyonu içerir. Gres yağı yüksek sıcaklıklarda, düşük ısılarda ya da ağır yüklerin kullanıldığı alanlarda kullanılabilir. Araçlar için kullanılan gres yağı mekanik aksamın temizlenmesine destek olur. Servis bakım zamanının uzamasını sağlar ve parçaların daha sağlıklı ve uzun süre çalışmasına olanak tanır. Bunun dışında, daha az oranlarda yağ kullanılmasını sağlayarak, aracın daha istikrarlı şekilde çalışmasına destek olur. Gres yağının kullanımı sayesinde, aşınmalar engellenir. Parçalar birbirine daha uyumlu hale gelir.

 

GRES YAĞININ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

   Oldukça geniş kullanım alanına sahip olan gres yağları arasında en çok tercih edileni; havada, denizde ya da karada tercih edilebilen Yüksek Performanslı Gres. Özellikle sınır yağlama koşulları altında çalışan parçalar için muhteşem bir koruma sağlıyor. Ağır yüksek için, yüksek basınç ve aşırı sıcaklık koşullarında bulunan uygulamalar için de oldukça ideal. -40 dereceden 250 dereceye kadar üstün bir performans sergiliyor.Rutubete karşı oldukça dirençli olmakla beraber, paslanma ve korozyona karşı koruma sağlıyor. Uzun süre kullanımda özelliklerini kaybetmiyor ve yağlama aralıklarını fark edilir şekilde uzatıyor. Suya ve oksidasyona karşı dirençlidir.

GRES YAĞI ÇEŞİTLERİ NELERDİR ?

Beyaz gres yağı

 Çalışma sıcaklığının çok yüksek olmadığı orta devirlerde, normal yükte, düz yataklarda kullanılıyor. Otomotiv alanında ise mekanik parçaların yağlanmasında kullanılıyor.

Rulman gres

  Çalışma sıcaklığı 135 dereceye kadar olan rulmanlar için, merkezi yağlama sistemlerinde ve ağır yük taşımacılığında kullanılıyor. Rulman gres soğuk havalarda üstün nitelikli çalışma gösterir. Parçaların donmasını engeller.

Kırmızı gres yağı

 Kırmızı gres, taşıt araçların ve fabrika makinelerinin düz yataklarında yağlama amacıyla kullanılıyor. Genellikle şase uygulamalarında kullanımı sağlanır.

 

Yeşil kauçuklu gres yağı

 Kaliteli olan baz yağlar ile ve sabun yağları ile karışımı ile formüle edilmiştir. Çalışma sıcaklığı 65 dereceye kadar çıkabilir.

Gres yağı oldukça etkili, yüksek performans sağlayan ve araçlar için kullanılması önem teşkil eden bir. Kullanıldığı bölgede gerçek bir temizlik sağlamaya yardımcı olur ve kullanılan bölgenin düzgün yağlanması sayesinde o bölgenin dış etkenlerden (toz, sürtünme kaynaklı hasarlar vs.) korunmasını sağlar.

 


GRES TESİSİ