...
Su Bazlı Boya Üretim Tesisleri

Su bazlı boya nedir?

Su bazlı boya nedir kısaca, su bazlı boyalar, suda çözünmüş mikro plastik bağlayıcı, dolgu maddesi ve pigment parçacıkları içerir. Su bazlı boyalar suda çözünür, ancak kuruduktan sonra suya dayanıklı hale gelir. Bağlayıcı olarak, akrilik, vinil, PVA veya alkid gibi farklı malzeme türleri kullanılır.

İki ana boya türü vardır: su bazlı ve solvent bazlı. Tüm boya çeşitleri pigment ve bağlayıcı karışımından oluşur. Lateks ve akrilik boyalar bağlayıcı olarak su kullanırken, solvent bazlı boyalar mineral ruhu kullanır. Bazı özel boyalar bağlayıcı olarak daha ince karışımlar kullanabilir. Su bazlı genellikle solvent bazlı boyadan daha güvenlidir ve solvent bazlı boyaların nasıl imha edileceği konusunda özel atık düzenlemeleri vardır.

Lateks boyaların yağlı boyalara göre birçok avantajı vardır. Organik bir çözücüye ihtiyaç duymadıkları için yağlı boyalardan çok daha az organik duman (VOC) çıkarırlar. Ancak sentetik su bazlı vernikler zararlı maddelerden arındırılmamıştır. Antibakteriyel, anti küf, çabuk kuruyan veya koruyucu ajanlar gibi VOC’LERİ yayabilen ajanlar içerirler.

Su bazlı boyalar daha çabuk kurur ve yağ bazlı boyalardan daha esnektir. Ahşap üzerine uygulama için daha uygundur, çünkü ahşabın üzerindeki boyada çatlaklar oluşmadan küçülmesine ve genişlemesine izin verirler. Genellikle yağlı boyalara kıyasla tamamen opak olmak için daha fazla katmana ihtiyaç duyarlar, Su bazlı boya fiyatları yağlı boyaya göre daha uygundur.

Yağ bazlı boya daha dayanıklıdır, ancak kuruması daha uzun sürer ve inceltilmesi için terebentin veya tiner gerektirir. Yağ bazlı boyalar alkid (sentetik) veya keten tohumu (doğal) yağlarla yapılır. Alkid boya daha yaygındır, çünkü daha ucuz ve daha serttir. Yağ bazlı boya döşeme çalışmaları için iyidir, çünkü döşemeler duvarlardan daha fazla sürtünmeye ve yıpranmaya mağruz kalırlar.

Boyalar nasıl yapılır nelerden oluşur?

Boya pigment, çözücü, reçine ve çeşitli katkı maddelerinden oluşur. Pigmentler boyaya rengini verir, çözücüler boyaya kıvamını vererek uygulamayı kolaylaştırır, reçineler kurumasına yardımcı olurken katkı maddeleride dolgu, küf ve mantar önleyici özellikler gibi boyaya bazı nitelikler katar. 

Su bazlı boya yanar mı yanıcımıdır?

Su bazlı boyalar yanıcı değildir, ancak çeşidine göre toksik maddeler içerebilir. Örneğin, tehlikeli atık olarak kabul edilen gümüş veya cıva gibi metalik pigmentler de içerebilir.

Su bazlı boya nasıl anlaşılır?

Yağ bazlı boya genellikle dokunduğunuzda daha pürüzsüz hissettirir, ancak kesin olarak söylemek için hızlı ve kolay bir test yapılabilir. Bir bez veya kağıt havlu üzerinde bir miktar oje çıkarıcı aseton bazlı bir çözücü dökün ve boya yüzeyini bununla ovalayın. Beze hiç yağ bulaşmaz ve boya bezinize geçerse su bazlı olduğu anlaşılır.