...
Plastifiyan Tesisleri

Plastifiyanlar

 

 

İlave edildikleri, plastik, çimento, beton, panel.. gibi malzemelerin esnekliğini ,akışkanlığını ve dayanıklığını  artıran genellikle ftalatlardan oluşan  katkı maddeleridir.

Plastifiyanlar, ortalama  zincir uzunluklu dallanmış veya lineer alifatik alkollerle tepkimeye girmiş polikarboksilik asit ester tabanlıdır. Plastifiyanlar polimer zincirlerinin arasına kendilerini gömerek aralarında boşluklar yaratırlar. Bu şekilde plastiklerin camsı geçiş sıcaklıklarını (Tg) önemli derecede düşürüp, onları daha yumuşak yaparlar.

Plastifiyan gruplarının  isimleri ( ftalat, maleat, sebakat...) kullanılan dikarbosilik asitlerinin isimlerinden (ftalik, maleik) gelir. İstenilen karakteristik ve uygulamaya bağlı olarak kullanılan alkoller de değişebilir.

Ekip Mühendislik,  müşterilerine farklı plastifiyan üretimleri için tasarlanan tesisler sunar. Sözleşme sırasında, üretilecek plastifiyan çeşitleri belirlendikten sonra,  ürün grupları arasında kolaylıkla geçişe izin verecek şekilde bir  tesis tasarlanır.